Skip to Secondary Navigation Skip to Main Content

Current Domain

כוורת הידע בישראל שנה מיקום

היכן וכיצד לטפל בחיות המחמד במצבי חירום

חיות מחמד

תודה רבה לאילנית פינקלברג על כתיבת המאמר והעזרה הרבה בדרך. 

התסריט הכי נורא שאפשר לדמיין התממש- חייבים להתפנות מהבית מחשש לשריפה שתפגע בבית שלנו. אורזים את בגדי הילדים, החיתולים, הפורמולה, התמונות המשפחתיות, כמה בקבוקי מים, קצת אוכל, בגדים בשבילנו, זורקים הכל לרכב ונוסעים. מה עושים כשיש חיית מחמד? אז נכון, רוב האנשים הצליחו לקחת איתם את חיות המחמד שלהם, אך מה קורה כשאין ברירה וחייבים להשאיר אותם מאחור?

קודם כל לרוב אין סיבה לדאגה, כלבים וחתולים הם חיות מאוד אינטליגנטיות, והם יודעים לדאוג לעצמם, גם חיות בית שלא בילו דקה אחת מחוץ לכותלי הבית.
אם אתם עדיין מודאגים ורוצים לחלץ אותם מהיישוב/קיבוץ שלכם ישנו צוות של עמותת 'אס או אס חיות' אשר מסייר באיזור האירוע, במטרה לסייע היכן שניתן.
הכוונה היא לאתר ולחלץ חיות בית שנמצאות במצוקה, לטפל בהן ולנסות להשיבן לבעליהן שאולי נאלצו להתפנות מהבית. משפחות באיזור הזקוקות לסיוע בכל הקשור לחיות הבית (חילוץ, פינוי וכו') מוזמנות לפנות אל מוקד הסיוע, וכך גם כל מי שיודע על בע"ח שנמצא במצוקה באיזור.
מוקד הסיוע של עמותת אס.או.אס חיות: 052-4750000.
אתר העמותה- http://www.sospets.co.il
 
כמו כן, עמותת 'תנו לחיות לחיות' מפעילה צוותים באזור האסון וניתן ליצור קשר דרך טלפון העמותה במספר- 03-6241776, המוקד עובד בין השעות 8:30-17:00, ולמקרים דחופים שבהם יש זיהוי של חיה במצוקה ניתן לפנות במייל yael@percol.co.il   
כמו כן, ניתן לפנות דרך עמודי הפייסבוק של עמותה.
 
עמותת תנו לחיות לחיות מרכזת באתר הבית שלה מספרי טלפון חשובים כגון משפחות שיכולות לשמש כמשפחות אומנה לבעלי חיים שאין כרגע אפשרות לשכן אותם בבית, מספרי טלפון של אנשים שיכולים לעזור בהובלה של בעלי חיים מכל הסוגים והגדלים, וכמו כן פנסיונים שמוכנים לשכן את חיית המחמד שלכם בחינם עד חלוף הזעם, ועד שיהיה לכם בית לחזור אליו- 
 
עמותת גירגורים מקיימת בית לחתולים במצוקה וסיכון ומשמשת כמקלט שיקומי לכלבים בעלי צרכים מיוחדים ומצילה ממוות חתולים  וכלבים שאף אחד לא רצה ושלא היו מצליחים לשרוד אחרת. הבית של גירגורים חופשי מכלובים ואינו ממית, וחוסים בו מאות חתולים ועשרות כלבים הזקוקים לעזרה לתקופות ארוכות או לכל חייהם. 
 
טלפונים- 054-2447848  (שעות המענה מופיעות באתר)
 
בנוסף, השירותים הוטרינריים ובריאות המקנה הקימו מוקד מאוייש 24 שעות ביממה אשר נותן מענה לבעיות הקשורות לחיות מחמד
שמתעוררות בשטח. המוקד מפנה את האזרחים לרופא הווטרינר הרשותי הרלוונטי,
לקבלת סיוע. טלפון המוקד – 0572223706.

מה אני עושה אם חיית המחמד שלי בטראומה כתוצאה מהאסון?

 

קודם כל נסביר איך ניתן לזהות טראומה או פגיעה כתוצאה משריפה, עפ"י מידע שניתן מהשירות הוטרינרי-

http://www.moag.gov.il/vet

"פגיעות כתוצאה משריפה מתחלקות לכוויות ושאיפת עשן. הסימנים הקליניים העיקריים הם אלו הקשורים בכוויות וסימנים של מערכת הנשימה. הפגיעה במערכת הנשימה היא

שילוב של פגיעה טרמית ושל פגיעה מגזים רעילים אשר נשאפו. בנוסף עלולים להיות סימנים סיסטמיים כגון שוק ובמקרים החמורים סימנים נוירולוגיים."

רמי פרייס, אח וטרינרי בבית החולים הוטרינרי בבית דגן מוסיף ואומר: "סטרס של החיה מהאסון עצמו, מעבר למקום אחר שיוביל לשינוי בהתנהגות של החיה, חוסר תיאבון ואפטייה".

 ובכל מקרה אחר, אם יש ספק- אין ספק. בכל מקרה של התנהגות חריגה יש להביא את החיה לווטרינר הקרוב לבדיקה מקיפה, אם אין אפשרות להביא באופן עצמאי ברכב- יש לפנות לאחד מעשרות האנשים טובי הלב המציעים את עזרתם בהובלה, כמו כן גם בדף זה.

אם הכלב או החתול שלכם התפנו ביחד איתכם והם מתנהגים בשונה מן הרגיל, יש לתת להם כמה שיותר חום ואהבה, יותר מהרגיל, לנסות ולשמור כמה שאפשר על שגרה של האכלה, ועל כל קושי שצץ לפנות לעמותות השונות בבקשה לעזרה, הם שם בשבילכם. עשרות אנשים פותחים את ביתם וליבם לחיה שלכם במידה ואין לכם כרגע אפשרות לטפל בה, העזרו גם בהם.
 
אם אתם לא מוצאים את חיית המחמד שלכם - אל דאגה בעקבות הוראת שר החקלאות, לא ממיתים בעלי חיים משוטטים - כדי לסייע באיתור כלבים אבודים הנושאים עימם שבב זיהוי, במרכז הארצי לרישום כלבים יפעלו מדי יום עד השעה 16:00 כדי לסייע לווטרינרים ועמותות באיתור פרטי הבעלים של הכלבים.
 
במשרד מציינים כי כלבים שיימצאו ללא שבב, תמונותיהן תפורסמנה בעמוד מיוחד באתר המשרד, לאיתור כלבי הכרמל כדי לאפשר לבעלי החיות ליצור קשר עם המשרד (כתובת האתר: moag.gov.il). בנוסף, הדבר תקף גם לחתולים וסוסים אבודים. בעליהם של בעלי חיים אבדו, מוזמנים לשלוח את התמונות למשרד בדוא"ל carmel@moag.gov.il
 
כמו כן, ניתן ליצור קשר עם המחלקה הווטרינרית של מועצת חוף הכרמל במקרה של צורך בסיוע לחיות מחמד וחיות משק בטל': 109 ו/או 04-8136500.
3.666665
ממוצע 3.7 (3 votes)
Your rating: בלי
© זכויות יוצרים 2001 - 2017 One Global Economy Corporation